ÉPÍTÉSI HITELNEK nevezzük azokat a lakáshiteleket, amelyek célja nem egy lakás megvásárlása, hanem ház vagy házrész építése, bővítése, felújítása vagy korszerűsítése. Tehát ezek a hitelek is lakáshitelek, pontosabban lakás célú hitelek, amiből következik, hogy a kamatozásuk azonos (a kamattámogatott hitelek eltűnése óta).
A hitelcél igazolása: Igényléskor a hatósági engedélyekkel, kivitelezési tervekkel, költségvetéssel történik (legyen minden jogerős, szóljon az igénylő nevére). A telek már az igénylő nevén kell legyen (kivéve, ha plusz ingatlant tudunk felajánlani az építendőn kívül). Folyósításkor a bank által előírt építési készültségi fokozat elérése és a bank jelzálogjogának legalább széljegyen történő bejegyzése (vagy a bejegyzés elindítása). (Minél később valósul meg a hitelcél, annál jobban elhúzódik a hitel folyósítása, és ez fordítva is igaz. Ezért az ügyfelek gyakran inkább a szabad felhasználású hitelt választják, ha nem nagy a beruházás illetve a felvett hitelösszeg mértéke.)
A hitel fedezete az építendő ingatlan lesz, az értékbecslő várható forgalmi értéket állapít meg a hitel igénylése után. Ha van másik ingatlan, amit fel tudunk ajánlani a banknak, és el is fogadja, akkor az lesz a helyettesítő ingatlan fedezet, és csak azt terheli majd jelzálogjog.
Az adható hitelösszeg a várható forgalmi értéktől függ, de legfeljebb annyi, amennyi az építés költségvetése. Ezen felül plusz ingatlan bevonása esetén kaphatunk még szabad felhasználású hitelt � például az építési telek előzetes megvásárlására.
A kondíciók kamatozásban megegyeznek a lakásvásárlási hitelek kondícióival, de lesznek plusz költségeink, mint például az értékbecslő által végzett helyszíni szemlék díja (kb. 15 000 Ft), a további részfolyósítások előtt.
TIPP: a házépítés, társasház építés nem illetékköteles, több százezer, sőt millió forintot megspórolhat, ha vásárlás helyett épít, vagy lakást építtet. És mivel ez is lakáshitel kondíciókkal történik, a hitele sem lesz drágább. |
|